неділю, 17 травня 2015 р.

Розв'язування задач та вправ 8кл


Урок 11/23
Розв'язування задач та вправ
Гра це шлях пізнання самого себе,
своїх можливостей і здібностей.
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми;формувати навички розв'язування задач; розвивати інтерес до ви­вчення фізики;виховувати самостійіть, старанність, наполегливість  у роботі, почуття відповідальності перед колективом.
Основні поняття:  сила,
    сила тяжіння,
    сила пружності,
    сила тертя, вага.
Обладнання: ігрове поле, картки із завданнями, кубик.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
 І. Розминка
Закрийте очі, уявіть собі, що ви турист-альпініст, ви одягнені в теплий спортивний костюм, на спині рюкзак, носик став трішки холодним, розітріть його, зігрійте. На снігу казково виблискує сонце і ви вирушаєте в гори.
ІІ. Основний зміст уроку
Ігрове поле складається з планшета (мал. 6), на якому зображено гірський пейзаж із нанесеним на ньому маршрутом сходження і привалами. Привали пронумеровані, їх десять.

Перед грою формуються дві команди, у кожній обирають капітана. Команди знаходяться на старті. Потім капітани по черзі кидають ігровий кубик. Номер на верхній грані кубика відповідає кіль­кості привалів, які вільно може пройти команда. Потрапивши на привал, вона дістає завдання або картинку з надписом з певної «кишені». Завдання  виконує один із членів команди біля дошки, якщо відповідь неправильна, то команда спускається на один перехід. Виграє та команда, яка раніше за інших досягне піка Знань.
Привал 1 (дати відповідь усно).
       Визначте вагу ящика з піском, маса якого 75 кг.
       Чому м'яч, кинутий вертикально вгору, па­дає на землю?
       Яка з двох сил: 4 кН чи 800 Н — більша й у скільки разів?
       Яка сила утримує тіла на похилій площині?     1
Привал 2                                                        
       До кінців важеля прикладено вертикальні сили 25 Н і 15 Н. Довге плече важеля дорівнює 15 см. | Яка довжина короткого плеча? Важіль перебуває у рівновазі.
       Хлопчик, вага якого 600 Н, тримає у підня­тій вгору руці гирю, вага якої становить 200 Н. З якою силою він тисне на землю?
       Вагонетку тягнуть двоє робітників, прикла­даючи до неї в одному напрямі сили 30 Н і 45 Н. Сила опору рухові 25 Н. Чому дорівнює рівнодійна  всіх сил, які діють на вагонетку?
Привал З                                                        
       Якщо розтягнути пружину силою 120 Н, вона подовжується на 4 см. На скільки стиснеться пружина під дією сили 90 Н?
       Сила 20 Н розтягує пружину на 4 см. Якою є сила, що розтягує пружину на 7 см?
       Зобразіть графічно силу тяжіння, що діє на кулю, підвішену на нитці. Маса кулі 2 кг.
       Зобразіть графічно вагу кулі, що підвішена на нитці. Маса кулі 3 кг.
Привал 4 (дати відповідь на запитання).
•   Яку силу називають силою тяжіння?
       Коли виникає сила пружності і куд напрямлена?
       Що таке вага?
       Що таке сила тертя?
 Привал 5 (перед вами густий туман,поверніться на базу)
Привал 6(очікується сходженя лавини, спуститися на один перехід)
Привал 7
      Горизонтальною дорогою рівномірно тяг­нуть за допомогою довгої мотузки санки з ван­тажем, загальна маса яких становить 80 кг. Сила натягу мотузки 56 Н. Обчисліть коефіцієнт тертя ковзання.
      Ванну об'ємом 120 л наповнили водою на дві третини. На скільки змінилася сила, з якою ванна тисне на підлогу?
      У бідон масою 0,5 кг налили 4 л гасу. Яку силу треба прикласти, щоб підняти бідон?
   Привал 8(зайдіть на чашечку кави)
Привал 9
      У каністру масою 1 кг налили 3 л бензину. Яку силу треба прикласти, щоб підняти каністру? Густина бензину 710 кг/м3.
      Вантаж масою 300 кг піднімають за допо­могою одного рухомого блоку, прикладаючи силу 1600 Н. Яка маса блоку?
9 До кінців важеля завдовжки 1 м підвішені вантажі масою 7 кг і 13 кг. На якій відстані треба розташувати опору, щоб важіль перебував у рівно­вазі?
•   Буксирний катер тягне річкою баржу, яка зазнає діє сили опору 1,5 кН. Сила опору, яка діє на катер, становить 120 Н. Яку силу тяги розвиває катер, якщо він рухається рівномірно?
Привал 10( ви на вершині)

А тепер спустимося з вершини та оцінимо свої знання.

понеділок, 11 травня 2015 р.

фізика 7 кл, "Дифузія"

Тема уроку:   Дифузія. Залежність швидкості руху атомів і  молекул від температури
Мета уроку:
·                     ознайомити учнів з фізичним поняттям “дифузія”, розширити та закріпити знання  про будову речовини ;
·                   розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу учнів, культуру мовлення та вміння спілкуватись між собою;

·                        виховувати  пізнавальну активність, почуття колективізму, повагу до однокласників та особисту відповідальність,  любов до  предмету.
Тип уроку :  урок  засвоєння нових знань.
Основні поняття : навчальний проект, дифузія
Обладнання :  посудини з водою, йод, секундомір, вимірювальна стрічка, акварельна фарба.
Структура уроку
 Етап уроку
Час
Форми і методи діяльності вчителя
Результат діяльності
І.Організаційний мо
ент
1 хв

Створення сприятливого мікроклімату
ІІ. Актуалізація опорних знань
3 хв
Фронтальна бесіда за вивченим матеріалом.
Повторення вивченого матеріалу
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
2 хв
Поетична хвилинка
Викликати інтерес до нового матеріалу
ІV. Вивчення нового матеріалу

5 хв

15 хв

10 хв
Пояснення вчителя. Організація групової роботи

Робота в групах

 Презентація роботи
Засвоєння навчального матеріалу.
Формування знань, умінь і навичок
V. Закріплення
5 хв
  Фізичний практикум “Розмаїття букв”
Застосування знань, умінь і навичок
VІ. Підсумки. Домашнє завдання.
3 хв


Конспект уроку:
І. Організаційний момент
Вступне слово вчителя. Діти, ми з вами продовжуємо вивчати тему "Початкові відомості про будову речовини". Сьогодні ми дослідимо цікаве явище. А головне, всі висновки ви спробуєте зробити самостійно, проводячи певні досліди і дослідження. І девізом нашого уроку будуть слова Канта: "Без сумніву,  всі наші знання починаються з досліду"
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування :
·        з чого складаються всі речовини;
·        закінчити речення: “Молекула –це …..”;
·        яка будова атома?
·        як взаємодіють атоми і молекули між собою?
ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності
Я хочу зачитати  вам уривок з вірша М.Тарновського " Рідний хліб":
А в місті ми ішли до хлібної крамниці
І зупинялись там на довший час,
Бо хліба запах - жита і пшениці —
Так чарував, прив 'язував так нас!
Поглянув я на личенько дружини -
По ньому рясно, мов сріблястий дріб,
Котились теплі, радісні краплини...
Вона сказала: "Пахне рідний хліб! "
Про яке фізичне явище йдеться у вірші?
(відповіді учнів…)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Правильно, це фізичне явище називається дифузія. Запишемо у зошити визначення цього явища:
Дифузія - це явище взаємного проникнення речовин      одна в одну,  що відбувається внаслідок хаотичного руху молекул.
Дифузія відбувається в газах, рідинах та твердих тілах. Це явище ми з вами дуже часто спостерігаємо у повсякденному житті. Наведіть , будь-ласка, приклади явища дифузії в побуті.
Діти , у кожного з вас є картка оцінювання певного кольору. Я прошу вас, об’єднатися в групи за кольорами ваших карток. На столах є завдання для кожної групи і у вас є 15 хвилин для того, щоб виконати завдання, зробити висновки та продумати презентацію вашого міні проекту.
Завдання для 1 групи:
перевірити як залежить швидкість проходження дифузії в рідині від температури.
Обладнання: склянка з гарячою водою, склянка з холодною водою, годинник, пер магнат калію.
Можливий шлях виконання завдання:
        одночасно у склянки з гарячою та холодною водою капнути по 3 краплі йоду;
        спостерігати за забарвленням води;
        помітки на склянках робити кожні 5 хвилин;
        зробити висновок;
        презентувати результат роботи.
Завдання 2 групи:
дослідити швидкість проходження дифузії у звичайній і газованій воді при однаковій температурі
обладнання:склянки з водою газованою і негазованою, секундомір, фарба акварельна.
Можливий шлях виконання завдання:
        у склянки з водою одночасно опустити невеликі шматочки фарби;
        спостерігати за водою у склянках;
        зробити висновки;
        продумати презентацію результатів дослідження.
Завдання 3 групи:
перевірити швидкість проходження дифузії в газах
обладнання: вимірювальна стрічка, парфуми, секундомір.
Можливий шлях вирішення завдання:
        вимірювальною стрічкою виміряти відстань 5 метрів;
        поставити мітки через кожен метр;
        біля кожної мітки стати по одному учню;
        останній учень розбризкує парфуми, починають відлік часу;
        кожен учень, який почує запах парфум подає сигнал учню, який фіксує час;
        таким чином буде чітко видно залежність швидкості поширення запаху парфумів від відстані;
        зробити висновок;
        продумати презентацію дослідження.
         
(Бажано, щоб презентації груп відрізнялися за формою проведення. Так, наприклад, 1 група може зробити малюнки склянок з водою і наглядно продемонструвати залежність швидкості проходження дифузії в рідині від температури. 2 група може змоделювати процес дифузії у газованій та негазованій воді. 3 група може презентувати результат своїх досліджень побудувавши графік відстані від часу.)
 V. Закріплення
Фізичний практикум “Веселі букви”
 Завдання: у таблиці з’єднати букви між собою так, щоб отримати відповіді на запитання:

1.           Проникнення молекул однієї речовини в міжмолекулярні проміжки іншої.
2.     Агрегатний стан речовини, в якому дифузія проходить з найбільшою швидкістю.
3.     Протікання дифузії в одному напрямку через напівпроникні мембрани.
4.           Результат викидів в атмосферу і річки шкідливих відходів виробництва.
5.      Хаотичний......... молекул приводить до дифузії речовин.
6.        Фізична величина, яка прискорює процес дифузії.

т
я
і
1
п
є
т
X
т
Д
г
3
а
б
Р
У
д
и
ф
У
ж
р
я
3
н
м
0
3
и
н
є
н
є
с
с
и
є
ж
я
н
т
0
г
я
є
У
т
а
є
3
я
3
д
Р
0
Р
м
а
г
є
р
а
ф
є
п
Перевірка роботи здійснюється шляхом взаємоперевірки.
VІ. Підсумки. Домашнє завдання.
Підвести підсумок вивченого матеріалу, узагальнити висновки, зібрати картки оцінювання. Дітям вдома продумати експеримент, який можна провести в класі, і, який продемонструє дифузію в твердих тілах.


Картка оцінювання
_____________________________

Домашня робота
Робота в групі
“Веселі букви”
Загальна сума балів





Секретар групи___________________